„Do pracy by się szło- nasza gmina nas promuje”
Priorytet: VII Promocja integracji społecznej
Działanie: 7.1 rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji
Poddziałanie: 7.1.1. Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej
1. CHARAKTERYSTYKA PROJEKTU
Realizatorem projektu "Do pracy by się szło- nasza gmina nas promuje" jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pietrowicach Wielkich z siedzibą w Pietrowicach Wielkich ul. Szkolna 5, który realizuje wszystkie zadania zgodnie z ustawą o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004r.
Projekt jest adresowany do osób, które będziemy aktywizować w oparciu o kontrakt socjalny, skierowany jest do osób bezrobotnych, nieaktywnych zawodowo, a także osób zatrudnionych o niskich lub zdezaktualizowanych kwalifikacjach zawodowych. Gmina Pietrowice Wielkie liczy 7055 mieszkańców w tym 3691 kobiet i 3364 mężczyzn (stan na dzień 19.01.2010). Głównym powodem dla którego mieszkańcy gminy korzystają z pomocy Ośrodka jest bezrobocie. W roku 2009 na 94 rodziny korzystające z różnych form pomocy społecznej, 52 rodziny były dotknięte bezrobociem, 51 ubóstwem, 42 niepełnosprawnością. Pozostałe przyczyny korzystania z pomocy społecznej to: wielodzietność, rodziny niepełne, nieaktywność zawodowa oraz ubóstwo związane z posiadaniem niskich świadczeń emerytalno- rentowych. Proces postępującej marginalizacji osób bezrobotnych prowadzi do pogłębiającego się ubóstwa, izolacji społecznej, zaniku aspiracji zawodowych. Aktywna integracja i regeneracja potencjału społeczno- zawodowego uczestniczek i uczestników projektu to główny cel i zadanie realizowanych kontraktów socjalnych. W roku 2009 23 osoby zostały objęte kontraktami socjalnymi, w roku 2010 planuje się 20 osób. Z danych Powiatowego Urzędu Pracy w Raciborzu (stan na 31.12.2009), wynika że w powiecie raciborskim zarejestrowanych jest 2554 osób bezrobotnych w tym 1422 kobiety i 1132 mężczyzn. W gminie Pietrowice Wielkie zarejestrowanych było 136 osób w tym 70 kobiet i 66 mężczyzn. Z danych wynika, że liczba bezrobotnych kobiet jest relatywnie wyższa niż liczba mężczyzn, więcej kobiet nie posiada żadnych kwalifikacji zawodowych (na 33 osoby bez kwalifikacji 18 to kobiety), więcej kobiet nie posiada doświadczenia zawodowego (na 29 osób bez doświadczenia zawodowego 16 to kobiety). Spośród zarejestrowanych osób korzystających z pomocy społecznej zanotowano 28 mężczyzn i 19 kobiet. Opieka nad osobami zależnymi, oraz więcej ofert na rynku pracy dla mężczyzn jest głównym powodem braku aktywności zawodowej kobiet. Kobiety w poszukiwanych przez pracodawcę zawodach (zbrojarz, dekarz, cieśla) nie mają odpowiednich kwalifikacji i ww. zawodach nie podejmują zatrudnienia. Realizacja przez GOPS projektu systemowego ma ograniczyć występujące nierówności występujące ze względu na pleć i umożliwić kobietom podniesienie swoich kwalifikacji społecznych i zaistnienie na rynku pracy.
Zastosowanie instrumentów aktywnej integracji pozwoli na zredukowanie następujących problemów społecznych:
- niskie kwalifikacje lub ich brak oraz bierność zawodowa uczestniczek i uczestników projektu,
- ograniczone możliwości finansowe utrudniające możliwość podjęcia szkoleń zawodowych,
- niski poziom umiejętności i kompetencji społecznych,
- frustracja połączona z niską samooceną,
- wyuczona bezradność przechodząca w długotrwałe bezrobocie
Najistotniejszym celem projektu jest:
PRZECIWDZIALANIE WYKLUCZENIU SPOŁECZEMU KLIENTÓW OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ POPRZEZ AKTYWIZACJĘ ZAWODOWĄ, EDUKACYJNĄ I SPOŁECZNĄ ZWIĘKSZĄJACĄ ICH SZANSE NA RYNKU PRACY
Cele szczegółowe projektu (podniesienie dotychczasowych kompetencji zawodowych, zdobycie nowych umiejętności zawodowych, nabycie wiedzy z zakresu poruszania się na rynku pracy, podniesienie samooceny) wpisują się w Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych gminy Pietrowice Wielkie na lata 2006-2013 oraz Programem Aktywności Lokalnej na lata 2008- 2013.
2. GRUPY DOCELOWE
Grupa docelowa objęta wsparciem to kobiety i mężczyźni – klienci GOPS korzystający z zasiłków pomocy społecznej lub osoby, które dotychczas nie korzystały z pomocy Ośrodka: osoby bezrobotne i nieaktywne zawodowo i osoby zatrudnione o zdezaktualizowanych lub niskich i niewystarczających kompetencjach zawodowych - niedostosowanych do aktualnego rynku pracy. Projekt nie zakłada udziału osób z poprzedniej edycji projektu. Grupa docelowa to 20 osób, podczas rekrutacji przyjmie się kryteria sytuacji zawodowej, rodzinnej i materialnej kobiet i mężczyzn oraz ich predyspozycje do wykonywania określonego zawodu. Wytycznymi do kwalifikacji są:
- analiza ilościowa i jakościowa sytuacji kobiet i mężczyzn na terenie gminy,
- analiza sytuacji kobiet korzystających z pomocy społecznej pod kątem przyczyn ich bierności zawodowej.
Ponieważ liczba kobiet bezrobotnych lub nieaktywnych zawodowo jest relatywnie wyższa niż liczba mężczyzn, ich kwalifikacje zawodowe są niższe w stosunku do kwalifikacji mężczyzn, brak im doświadczenia zawodowego a funkcjonujący stereotyp uniemożliwia zatrudnienie kobiety na stanowisku murarz lub zbrojarz, projekt zakłada wyrównanie szans zawodowych kobiet poprzez ich 60% udział w grupie docelowej i dostosowanie działań do ich potrzeb oraz możliwości.
3. DZIAŁANIA
Narzędziem realizacji projektu będzie kontrakt socjalny. Wobec każdego uczestnika projektu W RAMACH KONTRAKTU SOCJALNEGO przewiduje się zastosowanie, co najmniej trzech instrumentów aktywnej integracji. Zakres merytoryczny wsparcia uczestników projektu jest zgodny z dokumentem "Zasady przygotowania, realizacji i rozliczania projektów systemowych Ośrodków Pomocy Społecznej, Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie oraz Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013". Działaniami podjętymi w projekcie będą:
Działanie 1. AKTYWNA INTEGRACJA
I. Kontrakty socjalne 20 osób. W oparciu o instrumenty aktywnej integracji przewidziano instrumenty aktywizacji edukacyjnej i społecznej.
I. Instrumenty aktywizacji edukacyjnej:
- skierowanie i sfinansowanie zajęć w ramach podnoszenia kluczowych kompetencji
o charakterze zawodowym lub zdobywania nowych kompetencji i umiejętności zawodowych, umożliwiających aktywizacje zawodową- szkolenia i kursy, które będą zróżnicowane pod względem form wsparcia dla uczestniczek i uczestników projektu.
a) kursu prawa jazdy kat. B
b) kurs spawania
c) kurs kosmetyczny
d) kurs dla sprzedawcy z obsługą kasy fiskalnej
e) kurs kierowcy wózków jezdniowych
f) kurs artystycznego szycia firan
g) kurs fryzjerski
h) kurs podstawowej obsługi komputera
II. Instrumenty aktywizacji społecznej:
- skierowanie i sfinansowanie terapii psychologicznej, rodzinnej lub psychospołecznej dla rodzin lub osób, indywidualne poradnictwo, konsultacje i wsparcie psychologa.
III. Instrumenty aktywizacji społecznej:
- organizacja i finansowanie poradnictwa i wsparcia grupowego w zakresie podniesienia kompetencji życiowych i umiejętności społeczno- zawodowych umożliwiających powrót na rynek pracy i aktywizację zawodową.
a) szkolenie z zakresu doradztwa zawodowego,
b) organizacja treningu kompetencji i umiejętności społecznych- poprowadzi specjalista psycholog
Szkolenia, kursy, treningi mają na celu aktywizację zawodową i społeczną uczestników projektu, ze szczególnym uwzględnieniem udziału kobiet. Działania będą zróżnicowane pod kątem potrzeb kobiet i mężczyzn oraz dopasowane do ich możliwości i potencjału zawodowego.
Działanie 2. PRACA SOCJALNA
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pietrowicach Wielkich spełnia standardy ustawowe i zatrudnia odpowiednią ilość pracowników socjalnych w stosunku do liczby mieszkańców. 4 pracowników socjalnych w tym 2 zatrudnionych i wynagradzanych z POKL . W zadaniu przewiduje się zakup drukarki kolorowej, faksu oraz baterii zasilającej do aparatu cyfrowego GOPS.
Działanie 3. ZASIŁKI I POMOC W NATURZE
Uczestnicy projektu otrzymają wsparcie finansowe w formie zasiłków celowych, w szczególności na sfinansowanie wyżywienia oraz kosztów dojazdu na szkolenia i kursy organizowane w ramach projektu. Wsparciem objętych zostanie 20 osób przez 10 miesięcy, średnia kwota zasiłku miesięcznie to 93zł
Działanie 4. ZARZĄDZANIE PROJEKTEM
Projekt będzie koordynował Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej. Koordynator będzie odpowiedzialny za monitoring, przygotowanie rekrutacji, dokumentację, sprawozdawczość i będzie nadzorował pracę osób zaangażowanych w projekt. W zadaniu zarządzanie przewiduje się również pracę głównej Księgowej GOPS wykonującej bezpośrednio zadania związane z realizacją i postępem finansowym projektu. W zadaniu planuje się koszty zakupu kart telefonicznych do telefonu komórkowego służące do bezpośredniego komunikowania się z klientami pomocy społecznej oraz zakup paliwa do samochodu służbowego GOPS - wyjazdy pracowników w celu bezpośredniej realizacji zadań projektu.
Działanie 5. ORGANIZACJA KAMPANII INFORMACYJNO - PROMOCYJNYCH
Promocja projektu będzie realizowana przez cały czas jego trwania. Promocja ciągła poprzez zbudowanie i obsługę własnej strony internetowej GOPS informującej o usługach ośrodka i działaniach projekcie. Budowa strony internetowej www.gops.pietrowicewielkie. pl będzie trwałym efektem projektu. Planuje się promocyjne spoty reklamowe w radiu Vanessa, wydruk strony informacyjnej w lokalnej prasie Głos Pietrowic, zakup nalepek promujących projekt.
4. REZULTATY
27 osób ukończyło udział w projektach aktywnej integracji z tego 12 kobiet i 15 mężczyzn ( rok 2008 i 2009). W 2010 r. planuje się objęcie kontraktami socjalnymi 20 osób, w tym 13 uczestniczek i 7 uczestników projektu. Rezultatami twardymi będą: ukończenie kursów zawodowych, nabycie nowych kwalifikacji i kompetencji zawodowych. Rezultaty twarde będą mierzone liczba wydanych zaświadczeń, certyfikatów, świadectw o ukończeniu kursów zawodowych i prawa jazdy, listami obecności na zajęciach. Rezultaty miękkie: podniesienie samooceny i kompetencji społecznych, samodzielności i aktywności na rynku pracy, umiejętności w zakresie pełnienia ról społecznych będą zbadane ankieta ewaluacyjną, testami wiedzy i umiejętności, notatkami z obserwacji.
5. POTENCJAŁ PROJEKTODAWCY
Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej mają doświadczenie w realizacji projektów unijnych z lat 2008- 2009. Wartość projektu w ww. latach wynosi: 222 325,90zł z 27 osób objętych kontraktami 10 osób w tym: 6 kobiet i 4 mężczyzn podjęło zatrudnienie.
Zarządzanie projektem będzie oparte o strukturę Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Całość działań będzie realizowana w oparciu o zasoby kadrowe i infrastrukturę GOPS. Biuro projektu będzie się mieściło w siedzibie GOPS. W projekcie przewiduje się następujące stanowiska, które wchodzą w skład Zespołu Projektu:
Koordynator projektu - Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, odpowiedzialny będzie za zarządzanie, monitoring i ewaluację projektu oraz sprawozdawczość merytoryczną i koordynację pracy zespołu oraz działania promocyjne na rzecz projektu.
Księgowy projektu - Główna Księgowa Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, będzie odpowiedzialna za budżet projektu, jego rozliczanie, prowadzenie dokumentacji finansowej i sprawozdawczość finansową projektu.
4 pracowników socjalnych odpowiedzialnych będzie za przygotowanie kontraktów socjalnych, postęp w ich realizacji w zadaniach aktywnej integracji i pracę socjalną na rzecz uczestników projektu, monitorowanie badań ankietowych, prowadzenie dokumentacji uczestników projektu.
Zadania związane z realizacją i zleceniem firmom zewnętrznym kursów i szkoleń zostaną przeprowadzone zgodnie z ustawą prawo zamówień publicznych.
Projekt nie zakłada partnerstwa.
6. BUDŻET PROJEKTU
Całkowita wartość projektu: 177 806 zł Kwota dofinansowania 159 136,37zł
w tym:
1) Europejski fundusz Społeczny: 151 135,10 (85%)
2) Budżet państwa: 8 001,27 (4,5%)
3) Wkład własny: 18 669,63zł (10,5%)
Budżet w poszczególnych zadaniach:
Nr Nazwa zadania kwota
1. Koszty ogółem ( 1.1 + 1.2) 177 806,00
1.1 Koszty bezpośrednie w tym: 176 383,67
Zadanie 1 Aktywna integracja 53 000,00
Zadanie 2 Praca socjalna 83 764,00
Zadanie 3 Zarządzanie projektem 14 500,00
Zadanie 4 Zasiłki i pomoc w naturze 18 669,63
Zadanie 5 Organizacja kampanii informacyjno- promocyjnych 6 450,00
1.2 Koszty pośrednie 1 422,33
1.3 Cross- financing w kosztach ogółem 2 000,00
1.4 Wkład własny 18 669,63
1.5 Wnioskowane dofinansowanie ( 1- 1.4) 159 136,37