„Do pracy by się szło- nasza gmina nas promuje”
Priorytet: VII Promocja integracji społecznej
Działanie: 7.1 rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji
Poddziałanie: 7.1.1. Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej
1.Cel projektu
Gmina Pietrowice Wielkie jest gminą wiejską położona w południowej części województwa śląskiego w powiecie raciborskim. Gmina obejmuje powierzchnię km2 i składa się z 11 sołectw: Pietrowice Wielkie, Gródczanki, Maków, Pawłów, Krowiarki, Samborowie, Lekartów, Cyprzanów, Kornice, Amandów, Żerdziny. Liczba mieszkańców gminy wynosi: 7006 osób w tym kobiet, mężczyzn, wiek produkcyjny. Faktyczna liczba osób zamieszkałych na terenie gminy
Ilość korzystających z pomocy społecznej wynosi 93 rodziny o liczbie osób 262 (półrocze 2010) i zmalała w stosunku do roku 2009 o jedną rodzinę i o 19 rodzin w stosunku do roku 2008r. W stosunku do ogółu mieszkańców gminy odsetek osób korzystających z pomocy wynosi 3,73%. Nie zmieniły się natomiast priorytety powodów korzystania ze świadczeń, głównym powodem od roku 2008 do półrocza 2010 było ubóstwo. Z ubóstwa w 2010r. skorzystało 51 rodzin. O ile jednak w 2009r. z powodu bezradności opiekuńczo- wychowawczej skorzystało 39 rodzin, o tyle w roku 2010 liczba ta wzrosła do 46. Relatywnie zmniejszyła się natomiast liczba korzystających z pomocy społecznej z powodu długotrwałej choroby z 43 w 2009r do 38 w 2010r. Kluczowe problemy wśród korzystających z pomocy to zjawisko wykluczenia społecznego wynikające z trudności i ograniczeń w dostępie do podstawowych dóbr instytucjonalnych: edukacji, oraz utrudniony dostęp do aktywnych form poszukiwania zatrudnienia- dot. trudności komunikacyjnych i braku funduszy na dojazdy. Brak możliwości finansowych na uzupełnianie swojego wykształcenia powoduje pogorszenie się poziomu życia i izolację społeczną, rodzi patologię i dysfunkcje opiekuńczo- wychowawcze.
Czynniki społeczne; brak zaradności, uzależnienie od pomocy społecznej, uzależnienia. Bezrobocie nie jest obecnie głównym problemem gminy, stopa bezrobocia dla naszego powiatu kształtuje się w granicach 7,1% w sierpniu 2010r., spadła w stosunku do grudnia 2009 (7,4%) i jest na poziomie poniżej średniej krajowej która wynosi; 11,3% (sierpień 2010r). Spadła liczba zarejestrowanych bezrobotnych, w stosunku do grudnia 2009 liczba bezrobotnych osób w powiecie raciborskim zmniejszyła się o 29 osób. ( z 2554 z grudnia 2009 do 2525 stan na wrzesień 2010r). Wzrosła jednak liczba bezrobotnych kobiet i w tym samym okresie z liczby 1422 wzrosła do 1452 ( wzrost o 30 bezrobotnych kobiet). Zwiększyła się również liczba kobiet długotrwale bezrobotnych z liczby 448 długotrwale bezrobotnych kobiet w grudniu 2009, nastąpił wzrost do 501 na koniec września 2010r. Spadła natomiast (o 59 osób) liczba bezrobotnych mężczyzn z 1132 zarejestrowanych w grudniu 2009 do 1073 mężczyzn we wrześniu 2010r.
Podobnie sytuacja kształtowała się w gminie Pietrowice Wielkie. Ilość bezrobotnych w stosunku do grudnia 2009r. spadła o 7 osób i wynosiła w czerwcu 2010r: 129 osób. Wzrosła o dwie liczba kobiet bezrobotnych, z 70 do 72 kobiet, zwiększyła się liczba kobiet długotrwale bezrobotnych z 18 w grudniu 2009 do 26 we wrześniu 2010. Spadła natomiast liczba bezrobotnych mężczyzn z 66 do 57 mężczyzn.
Biorąc pod uwagę trudności i ograniczenia wynikające ze specyfiki gminy wiejskiej, wymienione wyżej czynniki instytucjonalne i społeczne, głównym problemem staje się niezaradność opiekuńczo- wychowawcza rodzin oraz wzrastające bezrobocie kobiet. Dysfunkcje opiekuńczo- wychowawcze w rodzinach, zaniedbania edukacyjne i nieumiejętność przekazywania wzorców oraz bierność i brak motywacji do poprawy sytuacji rodziny- rzutują na brak wiary w realizację przyszłych celów zawodowych. Jednocześnie tendencja spadkowa bezrobotnych mężczyzn wskazuje na większe możliwości w znalezieniu przez nich zatrudnienia, większy wachlarz oferowanych dla nich na rynku pracy ofert lub podejmowaniu decyzji o pracy poza granicami kraju. Ofert pracy dla kobiet jest mniej, pracodawcy krajowi i zagraniczni poszukują osób do obsługi maszyn lub ciężkiego sprzętu, do których kobiety nie mają albo predyspozycji albo umiejętności zawodowych. Kobiety pełniąc opiekę nad osobami zależnymi- opieka nad dzieckiem, wypadają z obiegu i tracą możliwość kontaktu z aktualnym rynkiem pracy. W związku z tym projekt ma za zadanie promować aktywność kobiet w takich dziedzinach życia zawodowego, w których chętnie chcą pracować i chętnie są do pracy przyjmowane, pozwoli im pokonać bariery bezradności w rozwiązywaniu własnych problemów, zapobiegać i przeciwdziałać poczuciu rezygnacji, nauczyć właściwego zachowania na rynku pracy. Problemem dla gminy jest też sytuacja osób niepełnosprawnych z zaburzeniami psychicznymi i problemami opiekuńczo- wychowawczymi, które w niewielkim do tej pory były objęte działaniami w ramach projektów systemowych. Z powodu niepełnosprawności skorzystało w 2010r. 36 rodzin co stanowi 38% ogółu korzystających z pomocy. Działania w projekcie będą miały za cel wzmocnić poczucie więzi tych osób ze społeczeństwem i pomóc rodzinom w prawidłowym wykonywaniu funkcji rodzicielskich.
Celem głównym projektu jest:
PRZECIWDZIALANIE MARGINALIZACJI UCZESTNIKÓW PROJEKTU POPRZEZ ICH AKTYWIZACJĘ ZAWODOWĄ, SPOŁECZNĄ I EDUKACYJNĄ ORAZ STWORZENIE SYSTEMU UMOŻLIWIAJĄCEGO OSOBOM I RODZINOM ZAGROŻONYM WYKLUCZENIEM SPOŁECZNYM PRZEZWYCIĘŻANIE TRUDNYCH SYTUACJI ŻYCIOWYCH.
Celami szczegółowymi w projekcie są:
1)zdobycie przez kobiety nowych lub podniesienie dotychczasowych kompetencji zawodowych poszukiwanych na rynku pracy oraz podniesienie ich kompetencji społecznych,
2)utrwalenie lub podniesienie posiadanych przez mężczyzn umiejętności zawodowych
i społecznych,
3)organizacja wsparcia dla rodzin z dziećmi w tym rodziców niepełnosprawnych, wykazujących zaburzenia psychiczne do właściwego pełnienia ról społecznych,
4)zwiększenie motywacji do działania i zaufania we własne siły i możliwości,
Działania w ramach projektu są zgodne z właściwymi politykami i zasadami wspólnotowymi ( w tym: polityką równych szans i koncepcją zrównoważonego rozwoju) oraz prawodawstwem wspólnotowym. Występuje zgodność z prawodawstwem krajowym oraz ze Szczegółowym Opisem Priorytetów. Cele projektu są zgodne z zapisami Priorytetu VII Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, grupa docelowa, zakres projektu oraz zasady wsparcia są spójne z zasadami realizacji projektów systemowych POKL. Cel ogólny projektu odpowiada celom strategicznym POKL w szczególności: Celem 1: Podniesienie poziomu aktywności zawodowej oraz zdolności do zatrudnienia osób bezrobotnych i biernych zawodowo, oraz Celem 2: Zmniejszenie obszarów wykluczenia społecznego. Projekt uwzględnia zasadę równości szans kobiet i mężczyzn. Projekt jest zgodny z planem Działania na 2011 dla Priorytetu VII Województwa Śląskiego. Jest zgodny z celem strategicznym Nr 6 Strategii Polityki Społecznej Województwa Śląskiego na lata 2006-2020: Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Wpisuje się w Strategię Rozwiązywania Problemów społecznych Gminy Pietrowice Wielkie oraz Programem aktywności Lokalnej na lata 2008- 2013.
2.GRUPY DOCELOWE
Grupa docelowa to kobiety i mężczyźni- klienci GOPS, zagrożeni wykluczeniem społecznym. Kryterium dla grupy docelowej jest udział w kontraktach socjalnych i Programie Aktywności Lokalnej.
Planuje się następujący udział uczestników:
1) Kontrakty socjalne: 7 osób w tym 5 kobiet
2) PAL: 7 osób w tym 5 kobiet
Z uwagi na uzasadnienie realizacji projektu oraz cel główny i cele szczegółowe projektu, w kontraktach socjalnych i programie aktywności lokalnej przewiduje się większy udział kobiet. Są to osoby bezrobotne zarejestrowane w PUP o zdezaktualizowanych lub niskich kompetencjach zawodowych, niedostosowanych do aktualnych potrzeb rynku pracy lub bierne zawodowo z powodu opieki nad osobami zależnymi a także pracujące o niskich kwalifikacjach zawodowych. Planuje się objąć wsparciem 5 kobiet w ramach kontraktów socjalnych. Projekt w kontraktach socjalnych zakłada również udział 2 bezrobotnych mężczyzn i pomoc w uzupełnieniu ich kwalifikacji i zdobyciu zatrudnienia.
Kryterium doboru do PAL będzie bezradność opiekuńczo- wychowawcza rodzin oraz niepełnosprawność- rodziców. W PAL przewiduje się udział 7 osób w tym 2 osoby z zaburzeniami psychicznymi. Występuje zgodność z Opisem Priorytetów POKL, Poddziałanie 7.1.1, które jako grupy docelowe wskazuje na osoby korzystające ze świadczeń pomocy społecznej, niezatrudnione lub zatrudnione zagrożone wykluczeniem społecznym. Wśród potencjalnych uczestników projektu przeprowadzono 18.10.2010r. ankietę, która ułatwi rekrutację do projektu i pozwoli wyłonić właściwe, adekwatne do założeń projektu grupy osób ze szczególnym uwzględnieniem udziału kobiet. W zebraniu informacyjnym uczestniczyło 26 osób, z tego 10 kobiet i 16 mężczyzn. Mała frekwencja kobiet wskazuje na ich większą bezradność w poszukiwaniu form swojej aktywizacji zawodowej i społecznej, lub mniejsze możliwości aktywności m.in. z powodu opieki nad osobami zależnymi. Tym bardziej tę grupę docelową będzie wspierał projekt .
Projekt nie zakłada udziału osób z poprzednich edycji projektu.
Rekrutacja będzie oparta na zebranej dokumentacji z kolejnych spotkań dla potencjalnych uczestników, przy udziale pracowników socjalnych. Ostateczną weryfikację przeprowadzi Koordynator projektu. Utworzona zostanie lista rezerwowa, która będzie stanowiła zabezpieczenie realizacji projektu w przypadku rezygnacji uczestniczki lub uczestnika projektu.
3.DZIAŁANIA
Zadanie AKTYWNA INTEGRACJA
Narzędziem realizacji projektu będzie kontrakt socjalny i program aktywności lokalnej. Wobec każdego uczestnika projektu przewiduje się zastosowanie trzech instrumentów aktywnej integracji.
Zawartych zostanie 7 kontraktów socjalnych w ramach których realizowane będą działania:
- warsztaty psychologiczne dla 7 osób,
- warsztaty aktywnego poszukiwania pracy i podnoszenia umiejętności społecznych z doradcą zawodowym,
- kursy zawodowe dobrane na podstawie indywidualnej ścieżki rozwoju ze szczególnym uwzględnieniem udziału oraz potrzeb kobiet:
1) kurs kosmetyczny
2) kurs kucharski
3) kurs fryzjerski
4) kurs wózków widłowych
W projekcie przewidziano realizację Programu aktywności lokalnej dla 7 osób zamieszkałych na terenie gminy. W ramach PAL realizowane będą:
- indywidualne poradnictwo specjalistyczne- wsparcie psychologa
- warsztaty umiejętności wychowawczych
- kurs zawodowy- podstawy obsługi komputera (usługa zlecona podwykonawcy).
Dla uczestników PAL został przewidziany wyjazd integracyjny „Bądźmy razem”
(wycieczka lub integracyjny piknik)
4.ZASIŁKI I POMOC W NATURZE
Uczestnicy projektu zostaną objęci wsparciem finansowym. Zasiłki będą przyznawane na dojazdy na kursy zawodowe, oraz na wsparcie i bieżące potrzeby rodziny. Wsparcie zostanie objętych 14 uczestników projektu, kontraktów socjalnych, oraz Programu Aktywności Lokalnej.
5.BUDŻET PROJEKTU
Całkowita wartość projektu: 120 448,00zł zł
Kwota dofinansowania 107 800,96zł
Wkład własny (zasiłki i pomoc w naturze): 12 647,04zł